Diyanet sözleşmelilerde 3+1 kadro dönemi

Bağımsız Diyanet Sen; 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun 10/A maddesinin 3. Fıkrasında değişiklik yapılması için TBMM’ye sunulan Kanun teklifi  ile ilgili merak edilen konulara açıklama getirme ve mevcut çalışanların kadroya geçirtilmesini de içeren bir açıklama yaptı.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer veridi.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin;

Ak Parti tarafından TBMM’ye sunulan Kanun teklifine göre Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan sözleşmeli personel için de 3+1 olarak yapılacak düzenleme 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun 10/A maddesinin 3. Fıkrası hükümlerini içermektedir.
633 sayılı Kanun çerçvesinde atamlar sadece 2019 Yılı 4/B Sözleşmeli Personel (SÖZPER 2019/I) alımı sonucu atanan personeli kapsamakta olup tüm sözleşmeli personeli kapsamamaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarına 2019 yılından önce başlayan ve halen çalışmakta olan 4/b sözleşmeli personel nasılki 4+2 sistemine dahil değilseler şuandaki düzenlemede 2019 öncesi atananları kapsamamaktadır.

Diğer bir ifade ile konunun daha iyi anlaşılması için Diyanet İşleri Bakanlığında görev yapan 4/B sözleşmeli çalışanlardan hizmet yılı fazla olanlar 657 sayılı Kanuna göre atandıklarıdan 3+1 sistemine de dahil olmadıklarından düzenleme de bu personeli kapsamamaktadır.

Bahse konu Kanun teklifine göre 4+2 sistemine göre atananların  Bağımsız Diyanet Sen olarak da 4+2 sisteminin çok fazla olduğunu ve sürenin Anayasanın eşitlik ilkesi çerçevesinde değerlendirilerek 3+1 olarak düzenlnemesine ilişkindir.

Bu bağlamda 2016 yılı, 2017 yılı ve 2018 yılını kapsayan atamalar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesi kapsamında yapıldığından bu şekilde atanan çalışanları kapsamaktadır.

Düzenleme 4+2 sistemine göre atanan personel açısından memnun verici olsa da diğer pesonelin ne zaman kadroya geçeceği konusunda bir düzenleme bulunmadığından eksik kalmıştır. 

Bağımsız Diyanet Sen olarak daha önceki resmi taleplerimizde olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde mevcut görev yapan sözleşmeli personele direk kadro verilememesi durumunda 3+1 sistemine dahil edilerek 657 Sayılı Devlet Memurları Kanuna göre atanan mevcut çalışanların da geçirilmesini talep etmekteyiz ve beklemekteyiz. ”dedi

Sayfamızdan cıkmadan önce diğer haberleri okuyabilirsiniz
Published
Categorized as YAŞAM

Leave a comment